Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/plugin-templates/login-with-ajax/) is not within the allowed path(s): (/home/klient.dhosting.pl/robertmotyk/syroop.pl/:/home/klient.dhosting.pl/robertmotyk/.tmp/:/demonek/www/public/bledy.demonek.com/:/usr/local/lsws/share/autoindex:/usr/local/php/:/dev/urandom:/opt/alt/php74/usr/share/pear/:/opt/alt/php74/usr/share/php:/opt/alt/php74/) in /home/klient.dhosting.pl/robertmotyk/syroop.pl/wp-content/plugins/login-with-ajax/login-with-ajax.php on line 693

Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/plugin-templates/login-with-ajax/) is not within the allowed path(s): (/home/klient.dhosting.pl/robertmotyk/syroop.pl/:/home/klient.dhosting.pl/robertmotyk/.tmp/:/demonek/www/public/bledy.demonek.com/:/usr/local/lsws/share/autoindex:/usr/local/php/:/dev/urandom:/opt/alt/php74/usr/share/pear/:/opt/alt/php74/usr/share/php:/opt/alt/php74/) in /home/klient.dhosting.pl/robertmotyk/syroop.pl/wp-content/plugins/login-with-ajax/login-with-ajax.php on line 723

Podróżowanie palcem po mapie już dawno zastąpiły wirtualne wycieczki na Google Street View. Tymczasem, nie każdy ma świadomość tego, że podobną wyprawę możemy odbyć  też po świecie street artu, nawet w bardzo egzotycznych z naszej perspektywy miejscach.

Sztuka uliczna jest wyjątkowo ulotna i narażona na zniszczenie, dlatego warto ją archiwizować, zanim zostanie zamalowana lub np. wyburzona wraz ze ścianą. Tym bardziej cieszy fakt, że za pomocą projektu Google, można zobaczyć jak wyglądają prace artystów nawet tam, gdzie w najbliższej przyszłości nie będziemy mieli okazji się zjawić. Oprócz obejrzenia zdjęć, można też wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem oraz wysłuchać historii twórców.

https://streetart.withgoogle.com/pl/audio-tours – Wycieczka z przewodnikiem po Buenos Aires

Wirtualna galeria pomoże turystom planującym rzeczywistą podróż, chętnym do odwiedzenia w trakcie wycieczki, jak największej liczby ciekawych okazów murali, o których nieczęsto przeczytamy w tradycyjnych przewodnikach.  Nieważne, czy najbliższym celem jest europejska stolica, czy inny kontynent, z pomocą przyjdzie przejrzysta mapa.

https://streetart.withgoogle.com/pl/world-collection – Interaktywna mapa z kolekcją światową

tumblr_ocy4r60vfP1tfgbnyo1_540

fot. Katarzyna Plencler

Na stronie nie brakuje też twórczości z polskich ulic. Zagłębiem streetartu jest niewątpliwie Łódź, do czego w dużej mierze przyczyniła się fundacja Urban Forms. Miasto przestało być szare, a spacerując, co chwilę zadziera się głowę, by podziwiać wytwory wyobraźni artystów, którzy specjalnie  przyjeżdżają z różnych zakątków globu. Ostatnio pojawił się nowy trend – trójwymiarowe instalacje jak np. ptak stworzony z odpadów, umiejscowiony na ścianie budynku przy ulicy Kilińskiego.

Google Cultural Institute powstał w 2011 roku. Dzięki współpracy z muzeami i instytucjami kulturalnymi, udostępnia światowe dziedzictwo kulturowe online, w tym również streetart.

Katarzyna Plencler