Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/plugin-templates/login-with-ajax/) is not within the allowed path(s): (/home/klient.dhosting.pl/robertmotyk/syroop.pl/:/home/klient.dhosting.pl/robertmotyk/.tmp/:/demonek/www/public/bledy.demonek.com/:/usr/local/lsws/share/autoindex:/usr/local/php/:/dev/urandom:/opt/alt/php74/usr/share/pear/:/opt/alt/php74/usr/share/php:/opt/alt/php74/) in /home/klient.dhosting.pl/robertmotyk/syroop.pl/wp-content/plugins/login-with-ajax/login-with-ajax.php on line 693

Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/plugin-templates/login-with-ajax/) is not within the allowed path(s): (/home/klient.dhosting.pl/robertmotyk/syroop.pl/:/home/klient.dhosting.pl/robertmotyk/.tmp/:/demonek/www/public/bledy.demonek.com/:/usr/local/lsws/share/autoindex:/usr/local/php/:/dev/urandom:/opt/alt/php74/usr/share/pear/:/opt/alt/php74/usr/share/php:/opt/alt/php74/) in /home/klient.dhosting.pl/robertmotyk/syroop.pl/wp-content/plugins/login-with-ajax/login-with-ajax.php on line 723

Rozpoczyna się nabór do 34. Przeglądu Kabaretów PAKA pod hasłem „Nowa PAKA w Nowej Hucie”. To właśnie tutaj zaczynali: Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret Ani Mru Mru, Kabaret Potem, Ireneusz Krosny, Łowcy.B, Smile, Grupa MoCarta i wielu wielu innych. Organizatorzy szukają ich następców i jak co roku czekają na zgłoszenia kabaretów i stand-uperów z całej Polski.

TAM ZACZYNALI NAJLEPSI

Można śmiało powiedzieć, że wszystkie polskie kabarety, które rozpoczęły swoją działalność w połowie lat 80 tych ubiegłego stulecia, swój początek mają związany z PAKĄ i Krakowem. To miasto stało się prawdziwą stolicą polskiego kabaretu, ze swoim szczególnym połączeniem tradycji i nowoczesnej satyry scenicznej. Wśród Laureatów Przeglądu nalezy wymienić: Ani Mru Mru, Kabaret Moralnego Niepokoju, Hrabi, Grupę Mo Carta, Ireneusza Krosnego, Kabaret Mumio, Formację Chatelet, Grupę Rafała Kmity, Grzegorza Halamę, Kabarety Jurki, Słuchajcie, Ciach, Kwartet Okazjonalny, Tomasza Jachimka, Kabaret Młodych Panów, Neo – nówka, Potem, Paranienormalnych i wielu innych.

KRÓTKA HISTORIA PAKI

W czasie szalejącej cenzury w kraju, w którym o wolności, gospodarce rynkowej, swobodzie wypowiedzi i poglądów, można było ewentualnie pomarzyć, grupa kilku osób, studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego o poglądach dalekich od oczekiwanych przez władze, postanowiła stworzyć coś alternatywnego do oficjalnych propozycji. Tak powstał Przegląd Kabaretów Amatorskich, zwany w skrócie PAKĄ, impreza, która zmieniła na zawsze oblicze satyry w Polsce. Z każdym rokiem rozwijała się coraz bardziej – dzięki kabaretom, jurorom, organizatorom wkrótce stała się najważniejszym przeglądem w kraju. Tutaj raz w roku spotykali się twórcy i ich entuzjaści, aby porównać swoje osiągnięcia, przedstawić nowe programy, podyskutować o treści i formie, napić się wspólnie piwa, pośmiać się za wszystkie czasy. Młodzi wykonawcy startując w Konkursie zdobywali doświadczenie sceniczne, a w rozmowach z jurorami poznawali swoje słabe i mocne strony. Oprócz prezentacji konkursowych ważne miejsce na PACE zajmowały imprezy towarzyszące, akademia kabaretowa koncerty, spektakle i wystawy. To że rozwijała się we właściwym kierunku jest zasługą także władz uniwersyteckich, których życzliwy patronat tworzył coś w rodzaju płaszcza ochronnego dla Przeglądu. Czasy się zmieniały a w raz z nimi PAKA, chociaż główna idea Przeglądu pozostała bez zmian, stopniowo z imprezy studenckiej stała się ogólnopolskim festiwalem. 

 

MOŻECIE BYĆ JEDNYM Z NICH!

Fot. materiały prasowe

Karta zgłoszeniowa i regulamin znajdują się tutaj: http://przeglad.paka.pl/karta-zgloszeniowa/

Nie zwlekajcie! Termin zgłoszeń upływa 20 stycznia.

red.