Jeśli podoba Ci się ta kreskówka, prawdopodobnie jesteś inteligentny. I nie tylko dlatego, że znasz język niemiecki.

Podpis pod rysunkiem mówi: „Łatwo przyszło, łatwo poszło.  Nie ma nic trudniejszego niż utrzymanie mysz razem. Stare prawo”.

Nowe badanie opublikowane w Cognitive Processing, przeprowadzone przez neurolistów i psychologów z Uniwersytetu Wiedeńskiego stwierdziło, że osoby z czarnym poczuciem humoru są bardziej inteligentne i lepiej wykształcone (zbadano 156 osób dorosłych).

Badacze odkryli również, że fani czarnego humoru byli bardziej stabilni emocjonalnie i wyluzowani.

Eksperyment zwrócił się do uczestników z zapytanie, jak oceniają serię kreskówek wydrukowanych w Czarnej Księdze przez niemieckiego rysownika Uli Steina. Następnie ochotnicy uczestniczyli w serii testów werbalnych i pozawerbalnych, zaburzeń nastroju i agresywności. Stwierdzono, że ci z najwyższą inteligencją byli tymi, którzy najbardziej cieszyli się czarnym humorem w bajkach.

Według jednego z badaczy, czarny humor podejmuje tematy, takie jak śmierć, choroba, deformacja, upośledzenie lub wojna i przedstawia je w humorystycznym ujęciu. Czarny humor, często nazywany groteskowym, chorobliwym, szubienicą służy do wyrażania absurdu, bezczułości, paradoksu i okrucieństwa współczesnego świata. Postacie lub sytuacje są zwykle wyolbrzymione, co potencjalnie wymaga zwiększonych wysiłków, aby „chwycić” żart.

A jak Wam podoba się rysunek? 

 

red.