Kabaret to sztuka. Ważny w niej jest język. Nie może zatem dziwić docenienie artysty kabaretowego w plebiscycie Mistrz Mowy Polskiej 2017.

Plebiscyt Mistrz Mowy Polskiej istnieje od 2000 roku. Od pierwszej edycji nominowani i wyróżniani są osobistości z różnych dziedzin życia społecznego. Jedną z nominowanych tegorocznych kandydatek, obok między innymi dziennikarza Jarosława Gugały czy aktora Krzysztofa Gosztyły, została  została Joanna Kołaczkowska z kabaretu Hrabi.

Wyboru dokonuje grono ekspertów złożone z wybitnych językoznawców, literaturoznawców i socjologów języka. Swojego laureata wybierają także czytelnicy, internauci i widzowie w ogólnopolskim plebiscycie Vox Populi.

Trzeba przyznać, że językiem polskim pani Joanna włada znakomicie:

 

Nominacje w imieniu Joanny Kołaczkowskiej odebrał Artur Andrus, który gra jej ojca w improwizowanym serialu „Spadkobiercy”. Dziękując za te wyróżnienie, w imieniu swojej koleżanki, Artur Andrus wymienił kompetencje językowe Dorin Owens (czyli swojej serialowej córki, którą gra Joanna przyp. red.), które udowadniają, że jest ona godna tytułu Mistrz Mowy Polskiej: „Wmawia ludziom różne rzeczy, umawia się z kim popadnie, opowiada się po niewłaściwej stronie, nie da się jej przegadać, zawsze ma jakąś wymówkę, zazdrość  przez nią przemawia i gada jak najęta”. Kończąc jednak swoje podziękowanie satyryk powiedział o nominowanej, że już nie jako Dorin, ale ona sama jest „godna wszystkich dobrych tytułów, a Mistrz Mowy Polskiej takim jest”. Na koniec Artur Andrus zaprezentował hasło jakie wymyślił dla promocji swojej koleżanki w tym plebiscycie, a brzmi ono: „Kołaczkowska ma gadane”.

Głosowanie trwa do 20 września, a głosować można:

  • na stronie internetowej Programu (UWAGA: można oddać 1 głos na dobę z jednego adresu IP) – każdy głos to 1 punkt
  • wysyłając kartkę pocztową z nazwiskiem kandydata pod adres: Sekretariat Programu Mistrz Mowy Polskiej, ul. Łopuszańska 53, 02-232 Warszawa – każda kartka to 3 punkty
  • za pomocą bramek sms – każdy sms to 5 punktów

Zachęcamy do oddawania swoich głosów na Joannę Kołaczkowską: (http://www.mistrzmowy.pl/glosowanie/)

Damian Zakrzewski