Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/plugin-templates/login-with-ajax/) is not within the allowed path(s): (/home/klient.dhosting.pl/robertmotyk/syroop.pl/:/home/klient.dhosting.pl/robertmotyk/.tmp/:/demonek/www/public/bledy.demonek.com/:/usr/local/lsws/share/autoindex:/usr/local/php/:/dev/urandom:/opt/alt/php74/usr/share/pear/:/opt/alt/php74/usr/share/php:/opt/alt/php74/) in /home/klient.dhosting.pl/robertmotyk/syroop.pl/wp-content/plugins/login-with-ajax/login-with-ajax.php on line 693

Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/plugin-templates/login-with-ajax/) is not within the allowed path(s): (/home/klient.dhosting.pl/robertmotyk/syroop.pl/:/home/klient.dhosting.pl/robertmotyk/.tmp/:/demonek/www/public/bledy.demonek.com/:/usr/local/lsws/share/autoindex:/usr/local/php/:/dev/urandom:/opt/alt/php74/usr/share/pear/:/opt/alt/php74/usr/share/php:/opt/alt/php74/) in /home/klient.dhosting.pl/robertmotyk/syroop.pl/wp-content/plugins/login-with-ajax/login-with-ajax.php on line 723

Festiwal „Ściernisko” powstał z inicjatywy Roberta Motyki, członka grupy Paranienormalni. W 2016 roku odbyła się I edycja, która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem publiczności. Na miejsce festiwalu wybrana została rodzinna wioska artysty – Sieniawa Żarska, w której spędził całe swoje dzieciństwo. Impreza dedykowana jest społeczności lokalnej oraz miłośnikom śmiechu. Istotnym założeniem jest wspieranie działań przyczyniających się  promocji regionu.

Druga edycja Letnich Spotkań Kabaretowych zaplanowana jest na 3 czerwca 2017 roku w Sieniawie Żarskiej.

Na scenie wystąpią: Grupa Paranienormalni (Robert Motyka, Igor Kwiatkowski, Michał Paszczyk), Kabaret K2 (Michał Zenkner, Bartosz Klauziński) oraz Katarzyna Pakosińska.

Bilety są już dostępne: https://scierniskokabarety.pl/produkt/sciernisko-2017-bilet-elektroniczny/

Autorem plakatu wydarzenia jest Jakub Zasada. W jego pracach widać silną inspirację Polską Szkołą Plakatu, ale też dziecięcą radość z braku posiadania zdolności plastycznych. Jego plakaty były pokazywane m.in. na 24. Międzynarodowym Biennale Plakatu w Wilanowie r., na wystawie Polish Poster Week w Ankarze (2014 r.), czy na 12. Przeglądzie Sztuki Survival. Od 2012 r. prowadzi Dolnośląską Giełdę Fonograficzną, w ramach której przygotowuje serię plakatów giełdowych z motywem płyty gramofonowej.

 

Licząca ponad 1000 mieszkańców, podżarska wieś jest wyjątkowym zakątkiem w województwie lubuskim, powiecie żarskim, gminie Żary. Pierwsze wzmianki o Sieniawie, jako wsi lennej będącej w swojej historii w posiadaniu Bibersteinów i Promnitzów, pochodzą z XIV wieku. Budowa linii kolejowej Berlin-Wrocław, przebiegającej przez wieś, doprowadziła do jej rozwoju w połowie XIX stulecia. Historia powojenna wsi jest bogata. Wieś znana jest z kolektywnego gospodarzenia, klubu sportowego a przede wszystkim ruchu kulturalnego. Tutaj działał Zespół Śpiewaczy „Jarzębina”, wiejski teatr, zespół ludowy – formacje znane w całym województwie zielonogórskim. I chociaż nie organizuje się już Festynów Kozich, z których słynęła w regionie wieś we wsi działa zespół „Jarzębinki”, który powstał w 1999 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich i działa do dziś.

 

Imprezie przyświeca charytatywny cel. Część środków ze sprzedaży biletów przekazana zostanie działającej w Sieniawie Żarskiej fundacji Pięknolesie.

Fundacja promuje zdrowy tryb życia wśród mieszkańców wsi polskich, a także mądrze aranżuje czas wolny dzieci i młodzieży wiejskiej. Celami Fundacji są m.in. organizowanie zajęć pozaszkolnych dla dzieci i młodzieży z obszarów wiejskich oraz działanie na rzecz rozwoju wsi i lokalnych społeczności. Fundacja ma na swoim koncie projekty zakończone sukcesem tj. „Zimowisko w Sieniawie Żarskiej” oraz „Warsztaty teatralne”. Wszystkie projekty dedykowane są najmłodszym mieszkańcom Sieniawy oraz realizowane są na terenie wsi.

www.fb.com/scierniskokabarety

Autorem koncepcji scenografii jest Witold Stefaniak. Urodzony w Krakowie. Absolwent Europejskiego Liceum Charles de Gaulle w Dijon.  W 2006r. ukończył z wyróżnieniem École Nationale Supérieure d’Art we Francji, na wydziale „ Projektowanie przestrzeni”. Stypendysta Accademia di Belle Arti di Brera w Mediolanie oraz Nagoya University of Arts w Japonii. Zajmuje się scenografią, aranżacją wnętrz, projektowaniem mebli. Projektował dla firm : Total, Idoine Paris, WAN, Lancôme, Yasumi, Orange, Sakana, DomDevelopment, GSZ Studio.  Współpracuje z teatrami z Warszawy, Łodzi, Częstochowy. Autor scenografii do spektakli teatralnych: „Hiszpańska mucha”, „Lunch o północy”, „Lekko nie będzie”, „Być jak Elizabeth Taylor”, „Vladimir”, „Żona potrzebna od zaraz”.

red.