Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/plugin-templates/login-with-ajax/) is not within the allowed path(s): (/home/klient.dhosting.pl/robertmotyk/syroop.pl/:/home/klient.dhosting.pl/robertmotyk/.tmp/:/demonek/www/public/bledy.demonek.com/:/usr/local/lsws/share/autoindex:/usr/local/php/:/dev/urandom:/opt/alt/php74/usr/share/pear/:/opt/alt/php74/usr/share/php:/opt/alt/php74/) in /home/klient.dhosting.pl/robertmotyk/syroop.pl/wp-content/plugins/login-with-ajax/login-with-ajax.php on line 693

Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/plugin-templates/login-with-ajax/) is not within the allowed path(s): (/home/klient.dhosting.pl/robertmotyk/syroop.pl/:/home/klient.dhosting.pl/robertmotyk/.tmp/:/demonek/www/public/bledy.demonek.com/:/usr/local/lsws/share/autoindex:/usr/local/php/:/dev/urandom:/opt/alt/php74/usr/share/pear/:/opt/alt/php74/usr/share/php:/opt/alt/php74/) in /home/klient.dhosting.pl/robertmotyk/syroop.pl/wp-content/plugins/login-with-ajax/login-with-ajax.php on line 723

Warszawska Praga w rankingu magazynu Bussiness Insider.  Tuż za podium, wysokie 4 miejsce na najfajniejszą dzielnicę. Przez mieszkańców została ochrzczona mało zaszczytnym mianem Trójkąta Bermudzkiego, co można interpretować na wiele sposobów. Dzielnica zmienia swój charakter i z wątpliwej sławy okolicą została swoistą mekką artystów.

Jeśli czujecie się nieco zagubieni i nie wiecie, co warto zobaczyć, to zapraszamy do zapoznania się subiektywną listą miejsc, które trzeba koniecznie zwiedzić, by poczuć charakterny duch Pragi.

Bazar Różyckiego — gratka dla osób szukających elementów dawnego,  warszawskiego folkloru . Założony przez znanego farmaceutę i inwestora Tadeusza Różyckiego. Był najważniejszym punktem handlowym warszawskiej Pragi, a w późniejszym okresie nawet całej warszawy. Od wielu lat znany z tego, że można było kupować tu rzeczy, które normalnie nie były dostępne. W czasie międzywojnia można było zaopatrzyć w kradzione konie, którym farbowano sierść, by prawowity właściciel ich nie znalazł, a w głębokim PRL-u towary luksusowe, takie jak… banany. Bazar istnieje do dziś i dalej kultywuje tradycję handlową. Co więcej, w najbliższym czasie czeka go wielka przebudowa. Możemy spodziewać się nowego piętra, w którym znajdować będzie się część gastronomiczna, świetlica, a nawet hostel.

różycki WIKIMEDIA

Bazar Różyckiego ul. Targowa 54

RÓŻYCKI WIKIMEDIA2

Bazar Różyckiego ul. Targowa 54

Ulica Ząbkowska

Jedno z najważniejszych miejsc dla Pragi. Idąc wzdłuż ulicy Ząbkowskiej możemy zobaczyć całe mnóstwo architektonicznych perełek dawnej Warszawy. Wśród budynków znajdziemy nawet takie, które pamiętają XIX wiek. Dzisiaj turyści z pomocą jednych z wielu stylowych lokali mogą poczuć klimat Pragi. W niektórych z nich można znaleźć siedzenia ze starego Kina Praha, wiekowe meble, a nawet figurkę… Maryi z jednej z kapliczek podwórkowych.

ZĄBKOWSKA WARSZAWA LOVE

Ulica Ząbkowska

Muzeum Pragi

Jeżeli chcecie przekonać się, z jakiej gliny jest ulepiona Praga, to nie ma lepszego sposobu, jak zwiedzanie nowego muzeum na ulicy Targowej. W jego wnętrzu znajdziecie cały kod DNA, z którego składa się warszawska Praga i pozwoli poznać fenomen dzielnicy. Wśród eksponatów można znaleźć makietę dawnej Pragi, przedmioty codziennego użytku, archiwalne zdjęcia. Warta wyróżnienia jest część z nagranymi, na potrzeby muzeum, opowieściami mieszkańców Pragi. Możemy usłyszeć o chłopakach z podwórkach, artystach czy o krokodylu w walizce.

MUZEUM PRAGI MUZEUM PRAGI

Muzeum Pragi ul. Targowa 50/52

Praskie kapliczki 

Praga bez sakralnego elementu nie była tym, czym znamy współcześnie. Prażanie może swoją religijnością nie wyróżniają się od innych mieszkańców Warszawy, ale działania wojenne II nie nadszarpnęły zbyt znacząco stanu kapliczek i do dziś zachowało się ich ponad 100. Można je znaleźć na podwórkach blokowisk, a nawet wewnątrz samych budynków.

 

Kluby, lokale i kawiarnie

Nie samą przeszłością żyje Praga, ale także klimatycznymi miejscówkami do których warto wstąpić na kawę czy piwo. W tak zwanym Trójkącie Bermudzkim można się zgubić…, ale naprawdę warto. Na każdym kroku napotkamy klimatyczne kafejki, bary i kluby. Jeżeli szuka się spokoju, to w zaułkach Pragi można znaleźć malutkie kawiarnie jak HAŁAS Vinyl + Coffee. Miejscówka pełna kawy, płyt winylowych i klimatu. Jeśli chcemy spotkać się z grupą znajomych, to koniecznie trzeba odwiedzić, któryś z barów na Ząbkowskiej. Do najbardziej kultowych trzeba zaliczyć z pewnością Opary Absurdu, czy Łysy Pingwin. Jeśli czujemy potrzebę wytańczenia się to z pomocą przychodzi Sen Pszczoły lub “Hydrozagadka”.

HYDROZAGADKA

Hydrozagadka ul. 11 Listopada 22

Jednakże najlepiej samemu odkryć swoją Pragę i szukać miejsc, które nas przyciągną.

 

Maciej Miechowski